Helly Hansens nye Odin Rock Insulated Shell Jacket er udviklet i tæt samarbejde med erfarne bjergguider for at skabe den ultimative balance mellem beskyttelse, bevægelsesfrihed og komfort i barske bjergforhold.

Jakken er fremstillet i et slidstærkt, superlet 2-vejs mekanisk stretchstof, der sikrer fleksibilitet og vejrbeskyttelse. Den lette isolering giver varme på kolde dage, mens HELLY TECH® Professional membranen holder vand og vind ude – uden at gå på kompromis med åndbarheden.

En 2-vejs lynlås foran sikrer kompatibilitet med klatresele og ventilation, og den justerbare hætte er designet til at passe over en hjelm. Leddelte albuer øger mobiliteten, og ventilation under armene giver ekstra komfort under fysisk krævende aktiviteter.

Udviklet med bjergguider

Jeg elsker den – den er let, tætsiddende, og 2-vejs lynlåsen foran gør det nemt at tage selen på,” fortæller JF Plouffe, professionel bjergguide i Squamish, BC. “Når du klatrer, følger jakken dine bevægelser, og hvis vejret skifter, er det fantastisk at kunne åbne ventilationen og slippe af med overskudsvarme – uden at skulle tage jakken af.

Philip Tavell, VP for Outdoor hos Helly Hansen, forklarer, hvordan jakken blev skabt:
”Vi arbejdede tæt sammen med bjergguiderne for at finpudse hver eneste detalje – fra lynlåsløsninger til lommeplacering og justeringsfunktioner. Resultatet er en jakke, der overstiger deres forventninger og hurtigt er blevet en af deres favoritter.

“Jeg elsker den – den er let, tætsiddende, og 2-vejs lynlåsen foran gør det nemt at tage selen på…”

Prisbelønnet innovation

Odin Rock Insulated Shell Jacket har vundet tre prestigefyldte designpriser:

German Design Award:Dette udendørstøj forener lethed og fleksibilitet med gennemtænkt beskyttelse mod skiftende vejrforhold. En kombination af bevægelsesfrihed og funktionalitet sikrer en optimal brugeroplevelse.

ISPO Award:Selvom jakken er ekstremt let, giver den stadig den fulde vejrbeskyttelse, du kan forventer af en jakke fra Helly Hansen. Den let varmende, strikkede bagside gør den perfekt til krævende udendørsaktiviteter.

Good Design Award:Odin Rock er et teknisk mesterværk, der kombinerer innovation, design og funktionalitet i én og samme jakke.

Odin Rock Insulated Shell Jacket – vejl. pris 3.000 DKK fås til mænd og kvinder.

Jakken passer perfekt sammen med Odin Rock Softshell Pant, som også er udviklet til selekompatibilitet, holdbarhed og bevægelsesfrihed. Vejl. pris er 1.200 DKK og kan fås til mænd og kvinder.

Forrige artikelVM i skiskydning starter onsdag – se Peter Falktoft og Esben Bjerre prøve disciplinen i Lenzerheide
Næste artikelSkiferie på børnenes præmisser
Anders Baron
Anders Baron er stifter og medejer af Skiavisen.dk. Han er ansvarlig for den digitale platform og online annoncering. Anders skriver om ski i relation til rejser, livsstil og udstyr. Kontakt på anders@skiavisen.dk. Anders er også freelance digital konsulent.