For første gang afholdes verdensmesterskaberne i skiskydning i Schweiz, når Lenzerheide lægger spor og stadion til seerfavoritten fra d. 12.-23. februar 2025.  Ferienregion Lenzerheide skriver i en pressemeddelelse, at de inviterede Peter Falktoft og Esben Bjerre fra ‘Her Går Det Godt’ på besøg i januar for at prøve kræfter med langrend og riffelskydning, og for at se hvad den underspillede og fremadsynede Alpedestination ellers har at byde på.

Skiskydning, eller Biathlon som det også hedder internationalt, er en fascinerende disciplin, der kombinerer højintens langrendsløb med præcisionsskydning med riffel. I den i alt 40 minutter lange video, “I Schweiz går det godt“, følger du Peter Falktoft og Esben Bjerre, der først skal lære at blive fortrolige med skøjteteknikken på langrend for derefter at blive udstyret med biathlon-rifler og træne skydning på stadion i Lenzerheide.

Et stadion, hvis konkurrenceløjpe og skydebane er åbne for offentligheden, hvor alle kan komme ind fra gaden og prøve kræfter med den fascinerende disciplin. Se også hvem af de to herrer, der er bedst, når de slutter af med et konkurrenceløb i miniformat.

Bliv inspireret af en underspillet og fremadsynet Alpedestination

Udover langrend og skiskydning får Peter og Esben også tid til at dykke nærmere ned i den, for danskere, relativt ukendte Alpedestination beliggende i den tysktalende østlige del af Schweiz. Den står derfor også på både alpinski i det 225 km store skiområde, off-piste i de øde sidedale, vildmarksbad, cold plunge og sauna i flere hundrede år gamle lader, en dessert på størrelse med en mursten og en kælketur du ikke oplever andre steder i Alperne, for at nævne et par eksempler.

De mange differentierende oplevelser som Lenzerheide tilbyder er en del af destinationens nye positionering, W.O.W., der sigter mod at skabe fremtidens Alpedestination. W.O.W. står for “world of wonders“, og understreger, at uanset om du er til en actionfyldt vinterferie eller ren afslapning, så venter der en unik oplevelse for dig i Lenzerheides hvide vidunderlige verden. Og oplevelser bliver kun bedre, når du ikke står som sild i en tønde.

For med blot 2.200 hotelsenge i den højalpine dal, og hele syv indgange til skiområdet, er liftkøer nærmest ikke-eksisterende, og der er masser af plads på pister og løjper, som Peter og Esben også nyder godt af.

Læs mere om VM i skiskydning 2025 på lenzerheide2025.ch.

Se den fulde film I Schweiz går det godt:

Forrige artikelInternational Ski Patrol Day 2025: Hyldest til skipatruljen – de usynlige helte på bjerget
Næste artikelOdin Rock: Prisvindende jakke skabt til bjergene af Helly Hansen
Anders Baron
Anders Baron er stifter og medejer af Skiavisen.dk. Han er ansvarlig for den digitale platform og online annoncering. Anders skriver om ski i relation til rejser, livsstil og udstyr. Kontakt på anders@skiavisen.dk. Anders er også freelance digital konsulent.